TÉMA Artróza

Artróza kloubů

Jde o velmi časté onemocnění, přibývající s věkem, které zvláště postihuje kolena, kyčle, ruce a páteř. Artróza je nejčastějším kloubním onemocněním a podle rentgenových snímků má až 80% populace nad 55 let degenerativní změny na kloubech.

Charakteristickými rysy jsou ztráta chrupavky z části kloubů, rentgenové změny, deformity kloubů. Mezi subjektivní příznaky patří námahová bolest, startovací charakter potíží, krátká ztuhlost po nečinnosti a ztráta rozsahu pohybu.
Artróza je onemocnění podmíněné více faktory. Jedním z možných faktorů je genetická dispozice. Je znám familiární výskyt artrózy rukou žen. Dalším z faktorů je stárnutí. Výskyt onemocnění stoupá s věkem.

Mechanické faktory artrózy kloubů

Jde o případy se změněnou geometrií kloubu, uvolnění kloubního pouzdra, při chybění hluboké citlivosti a nevnímání drobných zranění kloubu může vést k úplné destrukci kloubu. Dále se uplatňují endokrinní vlivy, imunitní vlivy a další změny. Dochází ke změnám na chrupavce, ta se stává méně odolnou vůči mechanickým nárokům. Chrupavka měkne, na povrchu se objevují praskliny a postupně dochází ke ztrátě chrupavky. Kost reaguje postupnou sklerotizací a vznikají na kloubních okrajích kostní výrůstky - osteofyty.
Nejčastější lokalizací je postižení kolenních kloubů, predisponujícím faktorem na vzniku onemocnění je zde obezita. Dalším faktorem pro vznik artrózy může být i prodělaný úraz.
Časté je také postižení kyčelních kloubů, postižení drobných kloubů ruky a dále postižení páteře. V ostatních lokalizacích je artróza poměrně vzácná.

Diagnóza artrózy kloubů

Diagnóza může být obtížná. Hlavním problémem je častý nesoulad mezi klinickým obrazem a rentgenovým nálezem.  Z praxe jsou známi nemocní s jasnou rentgenovou diagnózou, kteří nemají žádné obtíže, a naopak některých nemocných jsou přítomny obtíže a nemají rentgenový nález.

Léčba artrózy

Léčba artrózy musí být komplexní. Zpravidla se začíná léčbou nefarmakologickou. Ta zahrnuje režimová opatření - jako jsou redukce hmotnosti, úprava životního stylu, opěrné a jiné protetické pomůcky. Dále rehabilitace s cílem udržení rozsahu pohybu, posilování svalů.

 • Fyzikální léčba - elektroléčba, vodoléčba, lázeňská léčba.
 • Medikamentózní léčba spočívá v podávání analgetik, nesteroidních antirevmatik, dále je možná aplikace steroidů do kloubu. Dále se využívá preparátů, které ovlivňují  metabolismus chrupavky. Jejich efekt se projeví dlouhodobě a přetrvává  až 3 měsíce po vynechání léčby. Dnes je na trhu řada volně prodejných výrobků, v lékárně Vám jistě doporučí.
 • Po dlouhém průběhu je u části nemocných nutné implantovat umělý kloub.
Artróza kloubů patří do témat
 • Marie 02.06.2016 10:12:43

  Na zmírnění bolesti používám konopné mazání Mentholka, nezabrání nemoci, ale uleví.

 • Artroza Mančinka 11.10.2014 13:13:23

  Na artrozu mi pomohli tytoprášky:http://www.gigalekarna.cz/produkt/condrosulf-400-cps-60/ ,jsou zaručenně nejlepší anejúčinnější.

 • TOP7 přírodních přípravků na artrózu Terri 27.11.2012 14:09:54

  Nic není 100%, ale tady nawebu jsem našla výběrdoporučených přírodníchpřípravků proti artrózehttp://www.top7.cz/proti-artroze/ Těžko říct, ale mě tozaujalo.. Samozřejmězáleží v jaké fázi a jakmoc máte artrózu rozvinutou.

  • Re: TOP7 přírodních přípravků na artrózu Terri 27.11.2012 14:10:58

   Správny odkaz měl být http://www.top7.cz/proti-artroze/ Pardon.

 • Jana38 09.07.2011 20:54:50

  Zrovně jsem psala moje stanovisko na toto téma před chvíli.Bolesti obou kolen jsem měla 4 roky a návštěva u ortopeda mi neprokázala progresivní artrozu. Doporučení od ortopeda bylo pohyb a výživva. Začala jsem s pohybem a také s geladrinkem. Po 5 měsících jsem kupovala na doporučení lékárnice sirup flex code 500ml v lékárně, který má velmi silné složení. Dobírám 1 balení a s výsledky jsem spokojena. Bolesti kolen jsou mírnější a nyní se citím příjemně.

 • Artróza novina 19.12.2010 18:04:11

  Pokud už je 3. nebo 4. stupně, pomůže jen umělý kloub..a žádné prášky na to nejsou ...

 • KX Laser info 02.03.2010 09:06:23

  KX Laser Vám pomůže ! www.kxlaser.cz


Adresář

Poradna na téma Artróza

Diskuze na téma Artróza

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku