TÉMA Artróza

Osteoartróza - proč vzniká a jak se léčí

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Opotřebovaná kolena nebo kyčle hodně bolí. Jsou totiž postiženy osteoartrózou, která se nevyhne téměř nikomu od padesáti let a více. Někdy se stane, že začne obtěžovat už ve dvaceti. Jaké jsou příčiny této nemoci a způsob léčby?

Většina lidí ji zná spíše pod názvem artróza. Jedná se o pomalý degenerativní proces opotřebování kloubů postihující nejprve chrupavku, která postupně mizí a rozpadá se.

K prvním známkám patří mírné bolesti v postiženém kloubu, jeho přehřívání a otoky, jež se mohou objevovat dlouho před zjevnými deformacemi.

Kost na to časem reaguje tvorbou výrůstků na okraji kloubních ploch. Velmi bolí a je omezena hybnost. Artrózou může být postižen každý kloub. Nejčastěji se to týká kolenního, kyčelního a hlezenního, ale i kloubů rukou. Osteoartóza se nevyhýbá ani krční a bederní páteři.

Příčiny osteoartrózy

Osteoartróza je považována za civilizační chorobu úzce související se současným nezdravým stylem života. Podepisuje se na ní sedavé zaměstnání, málo pohybu od dětství, ale i kouření. Jedním z hlavních rizikových faktorů je nadváha a obezita, při nichž jsou nadměrně zatěžovány především kolenní klouby. Ty se s každým kilogramem navíc rychleji opotřebovávají.

Vliv na vznik nemoci mají i dědičné dispozice nebo hormony. Výskyt osteoartrózy stoupá v menopauze. Negativní roli hrají i záněty a zlomeniny. Při metabolických poruchách, jako je dna, jsou zase klouby poškozovány krystaly kyseliny močové, které se v nich ukládají.

Příznaky a léčba osteoartrózy

Mezi hlavní příznaky patří bolest, která se objevuje při pohybu a léty pozvolna sílí. Takto postižené klouby se hlásí nejčastěji při chůzi z kopce nebo ze schodů. Typická je i startovací bolest po změně polohy.

Po několika letech rozvoje osteoartrózy dochází ke vbočení nebo vybočení kloubu, což může způsobit jeho viklání a vratkost.

Osteroartrózu nelze plně vyléčit, ale lze zmírnit její symptomy. Rozhodující význam má její včasné rozeznání a stanovení správné diagnózy. Objeví-li se u vás varovné příznaky, zajděte k odborníkovi, který odhadne rozsah a následky poškození kloubů.

V počátečních stadiích onemocnění se využívá elektroléčba, laseroterapie, magnetoterapie, ale i další postupy, jako jsou masáže a rehabilitační tělocvik.

Od bolesti pomohou analgetika nebo chladivé a hřejivé gely a masti. V pokročilejším stadiu se podávají nesteroidní antirevmatika. Velmi často se používají opichy kloubů, jejich nevýhodou však je krátkodobý efekt.

Osteoartróza - proč vzniká a jak se léčí patří do témat
 • Kamila 15.12.2015 09:57:23

  mě se osvědčil Condrosulf, trpím i na revma a i na tomi pomohl. Ted jsem siobjednala velké balení vakcihttp://www.sleky.cz/condrosulf-400-cps-180

 • Osteoartróza Mančinka 11.10.2014 13:31:26

  v boji proti Osteoartrózejedině s těmito prášky:http://www.gigalekarna.cz/produkt/condrosulf-400-cps-60/ ,jako jedny z mála mi velicepomohly

 • klouby zuzííík25 29.05.2014 08:06:57

  mě na bolavé klouby pomohla kloubní výživa priessnitz. Koupila jsem jí prootže obsahuje velké množství kolagenu I a II a Boswelii. Za asi 2 měsíce užívání jsem pocítila úlevu, klouby mě už tolik nebolí, občas se sice ozvou ale je to mnohem lepší než předtím..

 • Blest kloubů Kateřina 27.11.2013 15:13:01

  Já také na reklamy moc nedávám...spíše dávám na doporučení známých, lékařů a nebo dost si čtu i recenze! A právě na doporučení známé jsem si zakoupila na bolest kloubů Priessnitz Kloubní výživu. Má velký obsah kolagenů a boswelie, která je i protizánětlivá a jsem s ní opravdu spokojená. Odezněla veškerá bolest kloubů.

  • Re: Blest kloubů Karel 27.11.2013 21:23:04

   Taky mohu potvrdit, že je účinný...a reklam nemá zase tak moc...ale na bolest kloubů opravdu zabírá! Fakt doporučuji!

 • Lucie Králová 06.02.2013 21:18:44

  Přesně, já jsem sama nikdy nevěřila na tyto doplňky stravy a navíc nevím zda to co je v TV je dobré. Naopak ale můj ortoped mi v listopadu k prevenci doporučil ne tablety ale sirup (značky flex code). Já jsem sice nevěřila, že to má nějaký smysl, ale dala jsem se přesvědčit. No na prevenci a snad i na lehčí artorozu to dobré přý je, pokud již pokročila a degenerovala chrupavka, tak asi bohužel. Jinak je to co užívám fajn a myslím pomohlo.

 • René 21.01.2013 09:38:57

  Já ji mám prokázanou od 16. Ve 40 mi slibují vozík. Tak jsem zvědav (nyní 32). Na ony "zázračné" přípravky - kondro a pod. mi bylo zděleno, že jsou dobré jen jako prevence. Pokud už je problém, nepomůžou.

 • Černý zázrak Jaro 20.01.2013 21:03:27

  V padesátipěti letech mi začla artroza kyčle. Dnes je mi 80 let,jezdím na kole i na běžkách. Již 20 let užívám na snídaní Černý zázrak. Je to melasa z cukrové třtiny. Pak to chce pohyb,pohyb pohyb a žádnou nadváhu. Kupuje se v lékárně. J.

 • Frantisek 16.01.2013 00:42:08

  Opravdu jsem se toho o moznostech vlastni lecby a cviceni hodne dovedel. Dekuji

  • Re: Pepíno 62 20.01.2013 08:48:29

   Souhlas s poznámkou Františka. Mám osteartrózu III. stupně. v levém kýčelním kloubu. Pravý OK ??. Lékaři používají dvě základní medody. Buď prostředky , které utlumí bolest ( čili se problém neléčí, jen se jeho řešení odkládá), nebo totální endoprotézu. Je mi záhadou, proč jsem nikdy od žádného ortopéda neslyšel, uživejte pravidelně prostředky typu proenzi a pod. Podotýkám, že nejsem žádným agentem farmaceutických firem, ale to je jediné,co mi umožňuje i v mých 62 letech rekreačně sjezdovat, běžkovat a jezdit na kole. Žádné mastičky podporované vydaňě reklamou na mě nikdy nefungovaly. Je skoro jedno jaký přípravek na podporu a zachování kloubní chrupavky se používá. Většinou stačí třetinová dávka než doporučuje výrobce.

  • Re: babi 16.01.2013 13:28:59

   A kde, Františku?Dík

   • Re: Re: Frantisek 17.01.2013 13:34:38

    zapomnel jsem dat "hodne" do uvozovek babi :-)


Adresář

Poradna na téma Artróza

Diskuze na téma Artróza

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku